Kiedy przychodzi pora na to, żeby się przekwalifikować.

W miejscu pracy większość osób spędza dużą część życia, w wielu przypadkach będzie to nawet kilkanaście w ciągu doby. Z takich też powodów to, jak będziemy się w pracy czuli bardzo się odbija na pozostałych sprawach, wykorzystaniu wolnego czasu czy relacjach z rodziną oraz przyjaciółmi. Zbyt duże napięcie i stres bardzo negatywnie wpływają także na zdrowie pracownika.
Jeśli sytuacja staje się nie do zniesienia, to być może najwyższa pora pomyśleć o zmianach, niekiedy takie ryzyko trzeba wręcz podjąć. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, czy źródłem problemów jest szef, u jakiego się jest zatrudnionym, czy też co wykonuje się w pracy. W pierwszym przypadku mowa będzie o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie odpowiadają warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość pensji.
Natomiast jeśli dana osoba bez względu na panujące warunki, w jakich pracuje nie potrafi się cieszyć z tego, co ma robić, to wówczas będzie się miało do czynienia z toksycznym zawodem. W tego typu przypadku pracownik nie dostrzega nic pozytywnego, brakuje jakichkolwiek chęci do dalszego rozwoju i planowania swojej zawodowej przyszłości.
W pierwszej sytuacji najczęściej wystarczy zmienić pracodawcę, aby sytuacja uległa zmianie. Przypadek drugi wiąże się najczęściej z przekwalifikowaniem, które bynajmniej nie oznacza, że zacząć trzeba będzie wszystko od początku, a umiejętności, które się zdobyło idą w odstawkę. W wielu przypadkach właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia bywają bardzo pomocne podczas wykonywania nowego zawodu.
Obawy części pracowników będzie zapewne budził czas, którego będzie się potrzebować do pełnej zmiany swojego zawodu. Tu nie ma ściśle określonych reguł, sporo zależy bowiem od tego, co się będzie chciało dalej w życiu robić. W specjalistycznych zawodach niezbędne może być nawet parę lat do osiągnięcia biegłości, lecz w niejednym przypadku wystarczy kilka miesięcy.
Ważnym aspektem jest także to, kto będzie pomagał podczas ustalania swojej zawodowej przyszłości, czy zrobić to samemu, czy jednak skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Można się zastanowić nad spotkaniem z doradcą zawodowym, dość często także na terenie urzędów pracy można uzyskać możliwość konsultacji zawodowych.