Czy automatyzacja pracy ma wpływ na ilość bezrobotnych.

Ostatnie miesiące to coraz bardziej optymistyczna sytuacja na pracowniczych rynkach – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie osiągnęło najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku miało wartość niewiele ponad 8 procent, a spadki zanotowano aż w 14 województwach. Tego typu sytuacja oznacza dla pracodawców, że mogą mieć oni coraz więcej problemów z wyszukaniem odpowiednich specjalistów.

Na pewno sytuacja tego typu jest mocno widoczna w branżach technologicznych, w nich już od paru lat pracownicy mają świadomość tego, że to oni dyktują warunki. Lecz bardzo podoba sytuacja zaczyna mieć miejsce w coraz to nowych branżach, również w obszarach, w jakich całkiem niedawno jeszcze warunki dyktowały firmy.

Taka sytuacja może być bardzo korzystna nie tylko dla osób szukających pracy, lecz i dla gospodarki, jaką pomoże napędzić wzrost wypłat. Oprócz tego duże znaczenie zaczynają mieć różne dodatki, którymi pracownicy są kuszeni. Zaliczają się do nich na przykład karnety do obiektów sportowych, prywatną opiekę zdrowotną czy też pakiety ubezpieczeniowe dla pracownika i jego rodziny.

Co ważne, trendy w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w innych krajach, gdzie obserwowany jest regularny wzrost bezrobocia. Jak pokazują światowe dane w roku 2017 liczba osób pozostających bez pracy osiągnąć nawet poziom blisko 200 milionów. Najważniejszym powodem takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo tez licznych osób, technologiczny rozwój i coraz większa automatyzacja zbyt mocno nie wpływają na wysokość bezrobocia. Hasła tego typu często się słyszy od dwustu lat, a nadal mimo wykorzystywania ogromnej ilości najróżniejszych maszyn pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że nowoczesne technologie mogą spowodować znikanie niektórych zawodów i powstawanie innych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnich latach rośnie bardzo szybko, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z takich też powodów coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie inwestować muszą w swój rozwój i nie obawiać się zmian.